Lapina Balığı
Lapina Balığının Özellikleri

Lapina Balığı Familyası: Lapinagiller (Labridae). Yaşadığı yerler: Tropik ve ılık denizlerde. Akdeniz’in ve Karadeniz'in kıyılarında yaşar. Özellikleri: Dudağı ve derileri kalındır. Vücudu yumurtamsı ve yassıdır.

Kemikli balıklar takımının Lapinagiller ailesinden, Atlas Okyanusu ,Akdeniz ve Karadeniz sularında yaşayan bir balık. Vücudu yumurta biçiminde ve yassıdır. Boyu 25-35 cm uzunluğundadır. Derileri ve dudakları kalındır ve hava keseleri mevcuttur. Çok değişik ve canlı renkleri, bulunduğu bölgeye, mevsime, yaşa göre çok farklılıklar gösterir. Çoğunlukla yeşil-sarıdır. Göğüs yüzgeçlerinin üst kısmı mavi ve kuyruk kısmı siyah lekelidir. Çırçırbalığı veya yahudibalığı da denir.

Lapina balığı, Akdeniz’in ve Karadeniz'in kıyı bölgelerinde kaya ve mercanların aralarında barınır.Yosunlardan ve çeşitli deniz bitkilerinden yuva yaparak Aile şeklinde yaşayan nadir sosyal balık türlerinden bir tanesidir. Yumurtalarını yaptıkları bu yuvalara bırakır. Yumurtalar döllendikten sonra, erkek ve dişi lapina yumurtalara bekçilik yaparlar ve onları dış tehlikelere karşı koruyan bu balıklar yuva temizliğine çok önem verirler.Erkek lapina ile dişi lapina renk bakımından birbirinden farklıdır. Üreme zamanı çok canlı renklere bürünürler. Lapina balığı yosun, su solucanları, küçük balıklar ve ufak deniz yumuşakçalarıyla beslenir.